تزریق فیلر یا چربی

ظرف چند سال گذشته، فیلر یا چربی قابل جذب عملا رقباي غيرقابل جذب و طولاني اثر خود را از ميدان خارج كرد ه اند و خود تبديل به حاكم بلامنازع عرصه زيبايي شد ه اند. علت اين امر 2 مسئله است:1. تركيبات قابل جذب از مولكول هاي طبيعي بدن ساخته شده اند،بنابراين واكنش غيرمعمول دربدن ايجاد نكرده و چون جسم خارجي نبوده و جذب كامل ميشود، لذا برخلاف ژ لهاي غيرقابل جذب )كه حاوي آكريليك يا بلورهاي كلسيم هيدروكسي آپاتيت هستند( مانع ازانجام تزريقات يا اعمال جراحي بعدي از ترس عفونت محل نمي شوند.
.2 تركيبات قابل جذب برخلاف تركيبات غيرقابل جذب طولاني اثر،معمولا باعث ايجاد توده ها يا گلوله هاي ريز درمحل تزريق نشده و جابه جا نمي شوند؛ اين امر به خصوص درنواحي پرحركت مثل لب، خط خنده يادورچشم اهميت دارد.
نسل اولیه فیلر یا چربی قابل جذب که در دهه 70 میلادی وارد بازار شدند از کلاژن ساخته شده بودند ، اما دو مشکل عمده داشتند:
• گاهی باعث واکنش های حساسیتی شدید می شدند ،بنابراین احتیاج به تست اولیه (مثل تست پنی سیلین ) داشتند.
• ماندگاری بسیار کوتاهی (معمولا 37 ماهه) داشته و نیاز به حجم قابل توجهی جهت تصحیح محل چین داشتند. نتیجه آن بود که در دهه 80 میلادی مولکول دیگری از بافت همبندی بدن به اسم هیالورونیک اسید به عنوان فیلر وارد عرصه زیبایی شد .البته باید توجه داشت که از سال 1962 اسید هیالورونیک جهت استفاده در چشم پزشکی توسط سازمان دارویی امریکا تایید شد و سپس جهت تزریق داخل مفصل در بیماران دچار آرتروز مورد استفاده قرار گرفت که سبب ایجاد لایه های بین دو سطح استخوان و بهبود حرکت مفصل و کاهش درد می شود. در ظرف سال های پس از دهه 80 بسرعت نسل های بعدی هیالورونیک اسید که مولکول های بزرگتری داشته و برخلاف نسلهای قبلی از حیوانات تهیه نمی شوند بلکه در آزمایشگاه ساحته می شدند،وارد بازار شدند که شناخته شده ترین آنها جوویدرم(juvederm ) است.در طی این نسلهای مختلف به تدریج مولکول بزرگتر شده و بنابراین ماندگاری بهتری پیدا کرده است و غلظت دارو هم به تدریج بیشتر شده است . در عین حال دارو از شکل ترکیبی حاوی ذرات ریز به سمت یک ترکیب یکنواخت رفته است. به قسمی که این تغییرات به ما اجازه می دهد که در نسل آخر، فیلر یا چربی را کاملا سطحی تزریق کنیم بدون آنکه از ایجاد گلوله های سطحی نگران باشیم .در عین حال ماندگاری دارو هم به 9 تا 12 ماه افزایش یافته است مزیت دیگر اسید هیالورونیک آنست که مولکول آن یک مولکول قندی است و به مقدار زیاد به خود آب می گیرد لذا حجم ایجاد شده توسط آن بسیار بیشتر از ترکیبات دیگر بوده و باعث طراوت و آبرسانی بهتر به پوست می شود که ابتدا از این مسئله در مزوتراپی استفاده شد ،اما طول اثر آن کوتاه بود (3 ماه).اما اکنون در نسل آخر این ترکیبات مخلوط کردن دارو با گلیسرول سبب افزایش اثر آبرسانی و شاداب سازی آن شده و داروی مزولیس پلاس عملا متفاوت با اختلاف خود به طور وسیعی در حال سلطه بر بازار زیبایی است.
محل كاربرد تركيبات مختلف اسيد هيالورونيك شامل 3 دسته هستند:
1-پركردن چين ها
2-حجم دادن و بزرگ كردن نواحي مختلف صورت
3-جوان سازي و شاداب سازي پوست
به طور معمول فیلر یا چربی به صورت سرپايي با بي حسي موضعي از طريق ماليدن پماد بي حس كننده، ياتزريق ليدوكائين انجام مي شود. مقدار فيلر تزريق شده و سطحي يا عمقي تزريق شدن آن، بستگي به عمق و محل چين موردنظر دارد. تركيبات هيالورونيك اسيد به علت جذب آب زياد در اطراف خود و افزايش حجم حاصل از اين امر نياز به حجم كمتري از فيلر براي تصحيح چینها وفرورفتگي ها دارد. *عوارض ناشي از تزريق هيالورونيك اسيد بسيار نادربوده و واكنش هاي حساسيتي به آن كمتر از 10000 / 1ديده مي شود.علت آن است كه ساختمان اين مولكول ميان تمام مهر ه داران يكسانست. تورم محل تزريق اندك بوده و تنها دربعضي موارد، كبودي محل تزريق ديده مي شود كه ظرف مدت كوتاهي هم از بين مي رود.*طول مدت ماندگاري اين تركيبات بسته به غلظت دارو و بزرگي مولكول، درنسل هاي جديد حدود 9 تا 12 ماه است. *نكته مهم درموردتزريق تركيبات هيالورونيك اسيد، آن است كه اين تركيبات به هيچ وجه اثر مضري بربافت ندارند و حتي برعكس به طور تجربي مشاهده شده كه معمولا پس از جذب فيلر هم چين به شدت اوليه عود نميكند، بلكه به علت بافت سازي ايجاد شده درمحل، معمولا در تزريقات بعدي نتيجه بهتر و بهتر هم مي شود.*درمورد مراقبت هاي بعد از تزريق، توصيه ميشود 12 ساعت آب و 24ساعت تركيبات آرايشي به محل نرسد و تا 2 هفته از گرفتن سونا يا تحت حرارت هاي شديد قرارگرفتن، خودداري شود. استفاده از كمپرس سرد قبل و بعد از تزريق، احتمال كبودي را كمتر ميكند.معمولا در نسل هاي اخير هيالورونيك اسيد، نيازي به مالش محل تزريق نيست.
آخرين و جديدترين كاربرد تركيبات هيالورونيك اسيد، كمك به جايگزيني اسيد هيالورونيك از دست رفته پوست، جهت بهبود آب رساني،طراوت و شادابي پوست است كه داروي مزوليس پلاس به طور مشخص وچشمگير، باعث شفافيت و طراوت پوست مي شود.به طور خلاصه به علت عوارض نادر، سازگاري بافتي عمده، نتايج طبيعي،ماندگاري قابل توجه و عدم
ممانعت از انجام ساير اعمال زيبايي تركيبات هيالورونيك اسيد تبديل به حاكم بلامنازع عرصه پركننده هاي بافتي شده اند و در این میان داروی جوویدرم (juvederm )عملا بهترین ترکیب موجود است.

 

تزریق فیلر یا چربی

فیسبوک

گوگل پلاس

تویتر

لینکدین

اینستاگرام

تلگرام

آپارات

راشل وب

مشاوره رایگان : 09123945608

کليه حقوق اين سايت برای کلینیک دکتر شریفی محفوظ می باشد. | طراحی و توسعه وب راشل

سعادت آباد ، بلوار فرهنگ ،‌ساختمان داروخانه شکیب ،‌پلاک 9 ، واحد 4 تلفن :88685200

ميدان رسالت، خيابان فرجام، تقاطع فرجام و حيدرخانی، پلاك ٧٠٠، واحد1 تلفن : 77244659